DEKRET METROPOLITY GDAŃSKIEGO
PO WPROWADZENIU STANU
ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO W POLSCE
Nawiązując do wcześniejszych Komunikatów Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, niniejszym dekretem wprowadzam w życie następujące postanowienia:
1. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, wydaję decyzję, aby w Archidiecezji Gdańskiej podczas każdej Mszy św. (niedzielnej, świątecznej, obrzędowej, w dni powszednie) i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób (łącznie z osobami duchownymi i posługującymi). Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła i ustanowić osobę/osoby, która/e nie będą wpuszczały wiernych i informowały o obowiązujących zakazach państwowych. Należy wytłumaczyć, że te szczególne środki ostrożności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a więc – pomimo ogromnego głodu i pragnienia Eucharystii - są wyrazem miłości bliźniego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy uprzedzić o rozporządzeniu państwowym.
2. Przypominam również o dyspensie wydanej przeze mnie 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.
3. Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.
4. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.
5. Zalecam też, aby parafie ze swoich świątyń – w miarę możliwości technicznych – transmitowały w mediach społecznościowych niedzielną Mszę św. z homilią duszpasterza i śpiewem suplikacji, jak również codzienną wieczorną modlitwę różańcową sprawowaną przez kapłanów.
6. Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, sakrament bierzmowania i wizytacje, spotkania grup duszpasterskich oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym. Rekolekcjonistów proszę o umieszczenie nauk rekolekcyjnych na stronach parafii, w których mieli je wygłosić.
7. Szczególnie zachęcam do otwarcia kościołów z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Jednocześnie zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób.
8. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.
9. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie niniejszego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz odpowiedzialność za zdrowie oraz życie naszych braci i sióstr, zgodnie z kan. 273 i 274 § 2, realizacja niniejszych zarządzeń jest bezwarunkowa, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.
Pozostałe ustalenia – zawarte w Komunikatach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej Gdańskiej – nadal obowiązują.
Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu i ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, i o to Wiernych Archidiecezji Gdańskiej serdecznie proszę. Przeżywajmy ten Wielki Post w duchu nadziei. Niech takie będą nasze wielkopostne postanowienia podejmowane z miłości i w duchu odpowiedzialności za siebie i innych.
Dekret wchodzi w życie z dniem dzisiejszym i obowiązuje do odwołania.
+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański
Gdańsk-Oliwa, 14 marca 2020 r.
Rozmowa z ks.Henrykiem Hildebrandtem dotycząca relikwii św.Jana Pawła II, które od 29 czerwca 2017 r. znajdują się w kościele w Orlu.
Nowe zdjęcia z uroczystości autorstwa Wojciecha Głowienka, dostępne pod adresem http://orle24.pl/galeria-zdjec/79/relikwie-sw-jana-pawla-ii-2017-zdj-w-glowienka.html
A.Cz.: Proszę Księdza w tym roku odpust był szczególny, dlaczego?
Tak, ten odpust był szczególny. Był to już 13 odpust w naszej parafii, a był szczególny dlatego, że został wprowadzony w relikwiach św.Jan Paweł II. Moje pragnienie od zawsze, od momentu kiedy odszedł św. Jan Paweł II, a parafii myślę, że też od dawna.. żeby był obecny chociażby w relikwiach
W jaki sposób do tego doszło?
Myślałem już o tym od wielu lat. Mam taki szczególny związek z Papieżem od początku mojego kapłaństwa. Wielokrotnie się z nim spotykałem, w Watykanie i podczas pielgrzymek tu w Polsce. Nawet miałem to szczęście i łaskę, że Papież znał mnie po imieniu. Kiedy przyjeżdżałem do Watykanu to witał mnie po imieniu i to było dla mnie takie niezwykłe szczęście. I zawsze pragnąłem. Chciałem. Marzyłem, aby właśnie on kiedy został ogłoszony świętym był też w naszej parafii. Ale ciągle było coś na przeszkodzie. Trudności. Nie sposób tak po prostu otrzymać relikwie. Trzeba podjąć starania. To tak jak w ewangelii: trzeba mieć tego kogoś kto podprowadzi do sadzawki żeby ona się poruszyła w tym momencie i się tam znaleźć.
I ten moment był odkładany już od chyba 3-4 lat i w tym roku nastąpił zupełnie niespodziewanie. Uroczystości związane z odpustem. Jeden z kapłanów, którego zaprosiłem na przewodniczenie zadzwonił, przeprosił i powiedział, że nie może przyjechać, ponieważ dostał skierowanie do sanatorium. Rozmawiam z p. Andrzejem organistą, który zaproponował by zaprosić księdza Jarka z Żołędowa, u którego byliśmy na 600 leciu. Zadzwoniłem do niego i w trakcie rozmowy wyszło, że u niego pracował pan Józef Paczka. Bardzo blisko związany z Janem Pawłem II. Pan Józef powiedział mi później, gdy spotkaliśmy się u niego w Nowym Targu, że od 12 roku życia właściwie duchowo Papież go wychowywał. On do niego później tez jeździł. Ma mnóstwo pamiątek związanych z Janem Pawłem II. Piuski, sutanny, żłobek, który stał na stoliku u Papieża, a nawet gromnicę którą Papież miał w rękach gdy umierał. To wszystko znajduje się u niego w domu. Pan Józef wiele pamiątek przekazał także do muzeum Jana Pawła II, które powstało przy Łagiewnikach.
Ksiądz Jarosław przekazał mi nr telefonu do Pana Józefa. Gdy zadzwoniłem do niego po raz pierwszy akurat wracał ze szpitala. Bo od 12 lat powinien nie żyć. Ale jak sam mówi: „Jan Paweł II ma go w swojej opiece”. Pan Jarosław choruje na 3 różne nowotwory, a nadal pozostaje przy życiu. Żyje i służy ludziom, niezwykły człowiek i niezwykła rodzina.
Potem właściwie w ciągu tygodnia sprawa była zamknięta. Po naszej rozmowie p.Józef powiedział, że właśnie jutro jedzie do księdza kardynała Dziwisza. Następnego dnia zadzwonił i powiedział, że poprosił księdza kardynała o relikwie, a po 4 dniach kiedy zadzwonił do mnie mówi: „Księże Henryku, ja już wracam z Janem Pawłem do domu!” (uśmiech) To było wielkie szczęście.
Oczywiście wszystko z certyfikatami, to są relikwie 1 stopnia czyli te najważniejsze związane bezpośrednio z człowiekiem, bo jest krew i fragment bandaża, którym był owinięty gdy został ranny podczas zamachu. To jest właśnie w naszych relikwiach.
Czy w związku z obecnością relikwii w naszym kościele będą jakieś dodatkowe nabożeństwa?
Od ponad 2 lat, kiedy wyjechaliśmy na pielgrzymkę m.in. śladami Jana Pawła II i byliśmy w tych miejscach, z którymi on był związany w Polsce, jest grupa modlitewna, która 22 dnia każdego miesiąca spotyka się na tzw. wieczerniku przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. To jest spotkanie modlitewne, rozważanie, śpiew, zakończone apelem jasnogórskim. Wszystko trwa w sumie około 2 godzin. Czy coś więcej? Myślę, że póki co ważna jest modlitwa indywidualna. Już teraz widzę, że ludzie przychodzą i klękają przed relikwiami i tam się modlą.
Gdzie znajdują się relikwie?
One są w tej chwili przed ołtarzem. Ale przygotowujemy specjalną kaplicę. One będą w tym miejscu, gdzie w tej chwili wisi wizerunek św. Jana Pawła II przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.
/ Rozmowa przeprowadzona 5 lipca 2017 roku. Rozmawiał Artur Czaja
27 lutego w Orlu wyjątkowo o godz. 14.00 odprawiono uroczystą Mszę św. Wszystko za sprawą okrągłej rocznicy funkcjonowania Parafialnego Zespołu Caritas. 10 – lecie istnienia, rozpoczęto dziękczynną Mszą Św., na którą do kościoła pw. Piotra i Pawła przybyli m.in. przedstawiciele gdańskiego Oddziału Caritas z dyrektorem ks. Januszem Steć, zastępcą ks. Piotrem Brzozowskim oraz działaczką Alicją Szostak.
Ponadto, na zaproszenie proboszcza ks. Henryka Hildebrandta i przewodniczącej Zespołu Krystyny Dębkowskiej, na Jubileuszu zjawili się także księża z sąsiednich parafii, w tym ks. prałat Daniel Nowak, ks. kan. Jerzy Osowicki oraz o. Radosław Boboń i br. Wiktor Ciesłowski. Tego dnia nie mogło zabraknąć również przedstawicieli samorządu z Wójtem Henrykiem Skwarło, radnymi Romanem Stanisławczykiem i Arturem Czają orz sołtysem Franciszkiem Laddachem. Wśród ciepłych słów i życzeń, jakie podczas wydarzenia skierowano o aktywnie działających w Zespole Pań, na szczególną uwagę zasługują słowa Wójta Gminy, który podkreślał, że Jubileusz ten stwarza wreszcie okazję do podziękowania za otwartość i szacunek do drugiego człowieka, wrażliwość na potrzeby bliźnich oraz nieocenioną pracę dla dobra lokalnej społeczności, a wszystko to dzięki połączeniu szeroko zakrojonej działalności wolontariuszy, duszpasterzy i darczyńców czyni z Parafialnego Zespołu Caritas grupę filantropów o szerokim kręgu oddziaływania. Mimo, że kwiaty i upominki przekazane na ręce dzielnych Pań przez Wójta i radnego Stanisławczyka nie mogły oddać zupełnie uznania dla podjętej przed dekadą inicjatywy, z pewnością podkreśliły jej znaczenie i potrzebę kontynuowania dzieła.
Zdjęcia autorstwa WG dostępne http://orlekaszuby.pl/galeria-zdjec/67/10-lat-caritas-zdj-wg-luty.html
tekst: ug.wejherowo.pl
22 lutego odbyło się comiesięczne czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w ramach: „ WIECZERNIKA ZE ŚWIETYM JANEM PAWŁEM II
Jak piszą organizatorzy:
Na początku Nowego Roku, trwając jeszcze w tajemnicy Narodzenia Pańskiego, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i przygotowania do jubileuszu 1050 chrztu Polski, znajdźmy czas, aby Bogu oddać nasze troski o pokój na świecie, o pokój i pojednanie w naszej Ojczyźnie, o miłość w naszych rodzinach, we wszystkich intencjach naszej wspólnoty parafialnej.
Przez wstawiennictwo Maryi i Świętego Jana Pawła II upraszajmy łaskę uzdrowienia dla wszystkich cierpiących na duszy i na ciele z naszych rodzin.
Ojciec Święty Franciszek mówi, że Kościół w Roku Miłosierdzia ma być „ szpitalem polowym” w którym leczy się pobitych i poranionych duchowo.
Zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej modlitwie, bo jak mówił Jezus w Ewangelii: „zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».
21 listopada w Orlu odbyło się I SPOTKANIE Z MUZYKĄ.
Inicjatorem wydarzenia był organista Parafii św.Piotra i Pawła - Dr Andrzej Błaszak.
To był wyjątkowy wieczór. Wielu mieszkańców Orla przyszło by posłuchać koncertu w wykonaniu m.in. chóru Camerata z Orla oraz występu gościa specjalnego prof. dr. hab. Bożeny Harasimowicz.
Od strony technicznej koncert zabezpieczyła firma AUDIOLINE z Orla.
Zdjęcia dostępne na http://orlekaszuby.pl/galeria-zdjec/64/i-spotkanie-z-muzyka.html
Materiał VIDEO z wydarzenia dostępny tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Olgut7q-jrA&index=3&list=PLeY32yRU0LzK17Mhwx8Syxvj_Liw_34b6