O parafii

Orle to wieś kaszubska położona w północnej części województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim, w gminie Wejherowo w odległości niespełna 7 km od Wejherowa blisko 30 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego.  Ponadto wieś Orle wraz z sąsiadującym z nią jeziorem Orle mieści się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pradoliny Łeby i Redy. Orle znajduje się na terenie niezwykle interesującym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Najstarsza wzmianka źródłowa o Orlu sięga XIV wieku, czasów zakonu krzyżackiego. Z biegiem lat zauważyć można było znaczne postępy w rozwoju miejscowości.

Osobna parafia

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański 16.06.2004 r. wydał Dekret Erekcji Parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Orlu.

Z dniem 29 czerwca w uroczystość Św. Piotra i Pawła sołectwo Orle zostało odłączone od parafii Góra tworząc osobną parafię pod tymże wezwaniem. Proboszczem parafii w Orlu jest Ks. Henryk Hildebrandt. Rozbudowany kościół doskonale wtapia się w malowniczy krajobraz miejscowości odznaczającej się niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Orle posiada dwie kapliczki Maryjne. Ponadto od kwietnia 2005 r.  na terenie miejscowości istnieje cmentarz parafialny. Parafia p.w. Św. Piotra i Pawła w Orlu należy do Dekanatu Wejherowo w Archidiecezji Gdańskiej.

Obecnie parafia liczy około 2300 wiernych.

Osobna parafia